blefarit

ЗАХВОРЮВАННЯ ПОВІК

Що таке блефарит та як його лікувати?

Запальні захворювання повік називають блефаритом. Блефарит є поширеним захворюванням очей у всьому світі. Зустрічається в будь-якому віці, найчастіше у дорослих.

Причинами виникнення блефариту є інфекційні (бактерії, віруси, грибки, ектопаразити - кліщі) та неінфекційні агенти (алергени, офтальмологічні патології, аутоімунні порушення, авітамінози, захворювання шлунково-кишкового тракту, ендокринні патології, клімакс, глистяні інвазії, лямбліоз). Провокуючими факторами можуть бути фізичні перевантаження, стреси, переохолодження організму.

Симптоми блефариту майже завжди двосторонні та симетричні.



НАЙЧАСТІШІ СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ ПОВІК

  • свербіж та/або печіння в очах;
  • почервоніння очей та повік;
  • відшарування шкіри на повіках;
  • пінисті виділення з очей;
  • скоринки на краях повік (частіше вранці після пробудження);
  • відчуття сухості очей, "стороннього" предмету;
  • зниження зору;
  • чутливість до світла (особливо зустрічні фари вночі);
  • втрата вій;
  • мимовільне збільшення кількості моргання на одному або обох очах, або труднощі для підтримки очей у відкритому вигляді (блефароспазм).
Блефарит часто призводить до запалення поверхні ока (кон'юнктивіт, кератит, недостатність сльози). Найчастіше перебіг хвороби хронічний, який потребує періодичного лікування, щоденної гігієни повік, лікарських засобів, дієти. Блефарит не є заразним і при правильному лікуванні зазвичай не викликає постійного ушкодження очей.

ЗАДНІЙ БЛЕФАРИТ


Повіки містять велику кількість залоз, які виконують різні функції. Серед них є мейбомієві залози або тарзальні залози. Мейбомієві залози розташовані в товщі повік, протоки яких відкриваються по краю повік за віями, через тарзальну кон'юнктиву їх можна побачити (вивернувши нижню повіку), це жовтуваті паралельні смужки, перпендикулярні краю повік. Мейбомієві залози відповідають за формування поверхневого шару (ліпідного шару) прекорніальної слізної плівки (сльози), який створює захисну плівку та перешкоджає випаровуванню сльози з поверхні ока, тим самим мінімізує ризик виникнення запалення. Нормально функціонуюча залоза виділяє масло -смазку, коли ви моргаєте. Без ліпідного шару сльоза буде випаруватися менше ніж за 1 хвилину.
Патологічний стан мейбомієвих залоз називають дискінезією мейбомієвих залоз (ДМЗ), яке характеризується застоєм ліпідного секрету в результаті закупорки вивідних протоків (що виникає через кератинізацію протоку або якісної зміни самого складу ліпідного секрету), що призводить до виникнення синдрому «Сухого ока», зміни місцевого імунітету та запалення.
Причини виникнення ДМЗ:

Ендогенні фактори:
  • Вік (найчастіше у людей старше 40 років).
  • Гормональні порушення (ендокринні захворювання, клімакс).
  • СТАТЬ (найчастіше проявляється у жінок).

Екзогенні фактори:
  • Проживання або робота в брудних місцях (хімічні пари, дим та смог).
  • Застосування місцевих препаратів.

Накопичення мертвої шкіри, секрету залоз, пилу навколо очей створюють сприятливе середовище для бактерій, які викликають запалення. Без регулярної належної гігієни повік досить легко отримати ДМЗ.

Для профілактики і лікування рекомендують проводити гігієнічні процедури як місцеві, так і загальні. До загальних відноситься вологе прибирання приміщення, провітрювання, використання зволожувача повітря з іонізацією, прання білизни з гіпоалергенними пральними порошками, виключення контакту з тваринами, які можуть бути причиною алергічної реакції.

Гігієна повік включає самомасаж, теплі компреси, при середньому та важкому перебігу підключається медикаментозна терапія, яку призначає лікар-офтальмолог (антибіотикотерапія, антисептики, антигістамінні препарати, сльозозамінники).

Сльозозамінники призначають з метою відновлення всіх шарів слізної прекорніальної плівки. У сімействі Новакс Фарма рекомендуються очні краплі Навіте Плюс, Наві Ліпо.

ПЕРЕДНІЙ БЛЕФАРИТ


Стафілококовий блефарит

Інфекція передньої частини повік викликана стафілококовими бактеріями називається стафілококовий блефарит. В міру прогресування інфекції звертають увагу на запалення повік, відчуття чужорідного тіла або печіння в очах, сплутаність або втрату вій. Цей стан може призвести до збільшення захворювання та викликати більш серйозну патологію халязіон або виразку. Необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога. До призначеного комплексного лікування рекомендуються очні краплі Наві Інфла.

Себорейний блефарит

Шкірні захворювання, такі як екзема, дерматит, себорея, лупа, можуть сприяти виникненню себорейного блефариту.

Себорейний блефарит зазвичай проявляється появою м'яких жирних лусочок в віях по всій довжині краю повік. Вії мають тенденцію злипатися і склеюватися. Як правило, це у людей старшого віку, однаково проявляється як у чоловіків, так і жінок. Шкірні захворювання проявляються на шкірі голови, лоба, шиї, задній частині вух, в складках ліктів і колін. Цей стан може супроводжуватися ДМЖ або стафілококовим блефаритом. Лікування призначає лікар-офтальмолог разом з дерматологом. Для полегшення симптомів очей рекомендуються очні краплі Навіте Плюс.

Очна розацеа (офтальморозацеа)

Офтальморозацеа - це хронічне захворювання шкіри обличчя та очей. Характеризується еритемою (почервонінням) щік, носа, лоба. Вздовж країв повік виявляються пустули (гнійники), які можуть бути джерелом інфекції очей (рогівки). Без лікування це може призвести до утворення рубців на повіках, завороту або вивороту повік. Найчастіше зустрічається у жінок, однак чоловіки хворіють на більш тяжкі форми. Лікування призначає лікар-офтальмолог разом з дерматологом. Для полегшення симптомів рекомендуються очні краплі Навіте Плюс і Наві Ліпо.

Фтізіоз пальпебрарум

Цей стан викликано зараженням вій крабовими вошами. Воші прикріплюються біля основи повік і відкладають яйця, які виглядають як маленькі білі або коричневі перлини. Найчастіше зустрічається у дорослих, проте буває й у дітей, які живуть в поганих гігієнічних умовах.

Проявляється подразненням, сильним свербінням. Лікування призначає лікар-офтальмолог та дерматолог (видалення волосяного покрову та вій) з призначенням сльозозамінників. Для полегшення симптомів рекомендуються очні краплі Флора Віжн Подразнені Очі.

Змішаний тип блефариту

Демодекоз повік (офтальмодемодекоз)

Demodex кліщі (Demodex folliculorum і Demodex brevis) є найбільш поширеними ектопаразитами, які інфікують волосяний фолікул шкіри.

Демодекоз, що виник на обличчі поширюється на повіки. Кліщі демодекс активні вночі, вони виходять з порожнини волосяних фолікул для спарювання та відкладання яєць на віях, потім вранці кліщі повзуть назад в фолікули, викликаючи свербіж у людини.

Перебіг захворювання може бути безсимптомним, може розвинутися алергія (що викликає запалення і сильний свербіж), демодекозний блефарит, блефарокон'юнктивіт, халязион, епісклерит, крайовий кератит. Демодекоз обтяжує перебіг інших захворювань очей. Призводить до розвитку синдрому «Сухого ока». Захворювання носить хронічний характер з сезонними загостреннями навесні та восени.

Тривале лікування призначає лікар-офтальмолог та дерматолог. Для полегшення симптомів і запобігання прогресування синдрому «Сухого ока» рекомендуються очні краплі Наві Інфла, Навіте Плюс.

Алергічний блефарит

Кон'юнктива повік одна з високочутливих тканин нашого організму. Для багатьох людей довкілля це провокатор алергічних реакцій.

Алергія - це відповідна реакція організму на контакт з алергеном. Виділяють наступні часті алергени: рослини (трави, пилок), пил, шерсть тварин, лупа, пліснява, пиловий кліщ, косметичні засоби. Алергічні прояви можуть спровокувати захворювання шлунково-кишкового тракту, ендокринні патології, гельмінти, лямблії, туберкульоз.

За прояву алергічних блефаритов їх поділяють на види:
  • Сезонна алергія (симптоми виникають в певну пору року весна-літо, часті провокатори рослини).
  • Цілорічна алергія (симптоми спостерігаються протягом року, можуть проявлятися постійно - хронічна алергія очей, дратівливий чинник перебувати поруч з людиною, або короткочасний прояв алергії - прийом деяких медикаментів, харчової та побутової хімії).

Лікування призначає лікар-офтальмолог та лікар-алерголог (проводять тест на алергію повного спектра). Після постановки діагнозу, в комплекс до лікування рекомендують зміну обстановки, дієту. У комплексній терапії для полегшення симптомів та зволоження очей, рекомендуються очні краплі Флора Віжн Подразнені Очі, Флора Віжн Червоні Очі.

Блефарити призводять до розвитку синдрому «Сухого ока». Так як задіяні в процесі запалення залози продукують компоненти сльози. Ненормальне або зменшене виділення масла-змазки мейбомієвої залози, призводить до нестачі ліпідного шару прекорніальної слізної плівки, що проявляється надмірною сльозотечею або сухістю очей.

Оскільки сльози необхідні для підтримки здоров'я очей (рогівки), проблеми зі слізної плівкою можуть зробити людей більш схильними до ризику інфекцій рогівки.

При лікуванні усіх клінічних видів блефариту рекомендується застосовувати НАВІБЛЕФ ТТО ІНТЕНСИВНИЙ ДОГОЛЯД курс 14 днів, з переходом на підтримуючу терапію НАВІБЛЕФ ТТО ЩОДЕНИЙ ДОГЛЯД не менше 45 днів.

Рекомендуємо пройти самодіагностику по тесту OSDI.